آیا استفاده از روغن زیتون برای پخت غذا مناسب است؟

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 589
آیا استفاده از روغن زیتون برای پخت غذا مناسب است؟

آیا استفاده از روغن زیتون برای پخت غذا مناسب است؟

خیلی از عادت هایی که ما در آشپزی از آن به عنوان یه ترفند استفاده می کنیم ، اشتباه می باشد. یکی از این موضوعات که در بین مردم وجود دارد و یکی از دغدغه های فکری آنها ، استفاده از روغن زیتون می باشد. سرخ کردن غذا با روغن زیتون آیا درست است؟ در این نوشته سعی داریم در مورد این ابهامات صحبت کنیم و در به شما سالم ترین روش پخت غذاها را آموزش دهیم. افزایش اطلاعات در این زمینه می تواند به سلامت جسم شما کمک کند.

در بسیاری از دستورهای آشپزی رسانه‌ها دیده می‌شود که آشپز برای نشان دادن توجهش به سلامت مواد غذایی از روغن زیتون برای سرخ کردن استفاده می‌کند؛ حال آنکه روغن زیتون اصلا روغن سرخ‌کردنی نیست و در صورت سرخ کردن آن احتمال ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.

سالم‌ترین و بهترین روش پخت غذا بخار پز کردن آن است، اگر هم تمایل به سرخ کردن غذا دارید از روغن‌های سرخ کردنی استفاده کنید و حتی اگر می‌خواهید از روغنی که سرخ کرده‌اید دوباره استفاده کنید باید در هنگام خرید با دقت در توضیحات درج شده بر روی کالا آن را انتخاب کنید.

طی تحقیقاتی مشخص شده که متأسفانه اکثر مردم برای سرخ کردن غذا بخصوص برای مواد غذایی که جذب روغن بالایی دارند (مانند بادمجان) از روغن زیتون استفاده می‌کنند. قابل توجه است که روغن زیتون هنگام سرخ کردن به مرحله‌ای از دود می‌رسد که در آن ساختار روغن از هم پاشیده می‌شود و ترکیبات جدیدی که برای بدن بشدت خطرناک، سمی و سرطان زا است، ایجاد می‌شود و بنابراین بهتر است برای سرخ کردن از روغن ذرت استفاده کنید.

روغن زیتون نباید در تماس با نور و گرما باشد و اگر می‌بینید که در کشورهای مدیترانه‌ای از روغن زیتون برای سرخ کردن استفاده می‌کنند، این کار فقط در حد یک تفت مختصر است و چند دقیقه هم بیشتر زمان نمی‌برد؛ چون آنها مانند ما این همه مواد غذایی را سرخ نمی‌کنند. البته کیفیت روغن زیتون هم مهم است؛ اینکه از چه نوعی است و چه ویژگی‌هایی دارد حایز اهمیت است و باید به آن توجه کرد.

چنانچه حرارتی که به روغن زیتون داده می‌شود، بالای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد باشد، اسیدهای چرب آن به نوع ترانس تبدیل شده و در نتیجه سرطان‌زا خواهند بود. بنابراین تاکید می‌شود تا آنجا که ممکن است از روغن زیتون جهت سرخ‌کردن‌های سنگین استفاده نکنید؛ مگر اینکه سرخ کردن ماده غذایی در حد یک تفت کوتاه باشد و درجه حرارت آن از ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد بیشتر نشود. زمان تفت دادن نیز بیش از چند دقیقه نباید طول بکشد زیرا همان‌طور که بار‌ها و بار‌ها گفته‌ایم روغن زیتون روغنی نیست که بتواند حرارت بالا را تحمل کند و در نتیجه می‌سوزد و طعم غذا را عوض می‌کند. البته می‌توان آن را داخل خورش یا روی برنج ریخت. بار دیگر توصیه می‌کنم برای سرخ‌کردن موادغذایی از روغن‌های مخصوص سرخ‌ کردن که در بازار موجودند، استفاده کنید؛ روغن‌هایی که حین تولید، پروسه صنعتی مخصوصی را طی می‌کنند تا در برابر حرارت‌های بالا مقاوم شوند.

منبع : sara.jamejamonline.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “آیا استفاده از روغن زیتون برای پخت غذا مناسب است؟”

 1. fgsg

  باعرض سلام و خسته نباشید
  این خبر در رابطه با استفاده روغن زیتون برای سرخ کردن مناسب نیست صحت ندارد.
  یکی از بهترین روغن هایی که برای سرخ کردن می توان استفاده کرد روغن زیتون می باشد.
  لطفا بیشتر تحقیق کنید و خبر را اصلاح بفرمایید.
  باتشکر

  ( دکتر غلامرضا بهرامی، متخصص فارماکولوژی و استاد دانشگاه و عضو مرکز تحقیقات بیولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که زمینه اصلی کار او روغن و چربی است، گفت: روغن زیتون در صورت امکان تهیه، بهترین روغن است. روغن زیتون برای پخت و پز و سرخ کردن، بهترین روغن بوده و به ویژه “نوع تصفیه نشده” آن نسبت به روغن تصفیه شده، بسیار ارجح است. او در عین حال با اشاره به سرخ کردن های عمیق مانند غوطه ور کردن سیب زمینی در روغن و احیاناً چند مرتبه در آن سرخ کردن گفت: روغن کلزا برای یک بار نیز پاسخگوی این سرخ کردن نیست، چرا که میزان لینولنیک اسید آن بالا بوده و از آنجا که ناپایدار است، چندان در برابر سرخ کردن مقاوم نیست.

  او روغن قابل استفاده بعدی را جهت توصیه روغن کنجد عنوان کرد و گفت: روغن کنجد نیز هم به لحاظ فرمول و هم مواد جزئی موجود در آن بسیار مناسب و خوب است، اما این روغن نیز فرآورده گرانی است و در دسترس مردم قرار نمی گیرد. با توجه به این که روغن های جامد هیدروژنه معمولی به هیچ عنوان قابل توصیه نیستند.

  روغن مایع معمولی به هیچ عنوان برای سرخ کردن مناسب نیست و نیز اغلب روغن های سرخ کردنی موجود در بازار مصرف کشور توانایی بیش از یک بار سرخ کردن را ندارند. ضمن آن که احیاناً ممکن است آنتی اکسیدان های اضافه شده به آنها ضررهایی نیز برای بدن داشته باشد )

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار