آنتی بیوتیک ها و انتظار برای فاجعه ای بزرگ!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 404
آنتی بیوتیک ها و انتظار برای فاجعه ای بزرگ!

آنتی بیوتیک ها و انتظار برای فاجعه ای بزرگ!

عملکرد آنتی بیوتیکها برای همه ما انسان ها روشن و واضح است. برای رفع عفونت ها به مصرف آنتی بیوتیک روی می آوریم . حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که به صورت خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کرده اید و نتیجه عکس هم گرفته باشید. دانشمندان در خصوص آنتی بیوتیک ها و اثرات آن در بدن تحقیقات گسترده ای انجام داده اند که در ذیل آنها را آورده ایم.

تابستان امسال دولت بریتانیا کمیته ای را مسئول بررسی مقاومت بدن به آنتی بیوتیک ها کرد تا راههایی برای مقابله با این خطر بیابند.

اولین گزارش این گروه پنج شنبه بیستم آذرماه منتشر شد و در آن شدیدا تاکید شده است که هزینه انسانی مقاومت عفونت ها به درمان چنان زیاد است که یک اقدام اساسی را نیاز دارد.

پروفسور سالی دیویس مشاور ارشد پزشکی انگلستان این گزارش را قدمی رو به جلو برای درک ابعاد واقعی این تهدید دانسته است.

در این گزارش آمده شده: اگر برای مقاومت به آنتی بیوتیکها راهی پیدا نشود ،عفونت های غیر قابل درمان تاثیر زیادی بر روی سلامت و اقتصاد کشورها خواهند گذاشت و بسیاری از دستاوردهای پزشکی که تا به امروز به وجود آمده از بین خواهند رفت.

عفونتهای مقاوم به آنتی بیوتیک،هم اکنون فقط در اروپا و آمریکا سالیانه جان پنجاه هزار نفر را میگیرد و در دیگر کشورهای دنیا نیز صدها هزار نفر قربانی می شوند و تخمین درستی در این باره وجود ندارد.

این گزارش تخمین زده است که که در حال حاضر حداقل سالیانه هفتصد هزار نفر در سراسر دنیا به علت عفونتهای مقاوم به درمان جان خود را از دست می دهند که این رقم در سال ۲۰۵۰ به ده میلیون نفر خواهد رسید این در حالیست که پیش بینی میشود در آن سال سرطان هشت میلیون و دویست هزار نفر قربانی داشته باشد.

طبق این گزارش ،مقاومت به آنتی بیوتیک فقط مختص کشورهای ثروتمند نبوده و کشورهای کم در آمد هم در معرض این معضل هستند به خصوص مالاریا ،ایدز و سل مقاوم به درمان.

با این حال میزان این مقاومت در کشورهای مختلف بستگی به این دارد که مصرف آنتی بیوتیکها چقدر بی رویه یا متعادل است.

مصرف جهانی آنتی بیوتیک بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ تقریبا شاهد افزایش ۴۰ درصدی بوده است

اما این رقم این موضوع را نشان نمیدهد که این مصرف در بعضی از کشورها کمتر و در بعضی از کشورها  به نحوی است که  ۱۰برابر کشورهای دیگر آنتی بیوتیک مصرف می کنند.

کشور ما نیز از جمله کشورهایی است که با تجویز بی رویه این دارو ها مواجه می باشد و مصرف آنتی بیوتیک در ایران تقریبا برابر مصرف کل اروپا می باشد و بر این اساس میزان مصرف ۱۶ برابر استاندارد جهانی است.

این گروه تخمین زده است که در ۳۵ سال آینده سیصد میلیون نفر به خاطر عفونت های مقاوم به درمان خواهند مرد که این موضوع تولید ناخالص جهانی را در سال ۲۰۵۰ دو تا ۳٫۵ درصد کاهش خواهد داد که این یعنی شصت تا صد میلیون دلار!

در این گزارش آمده که چهار روش درمانی در تمام دنیا به صورت امری عادی درآمده .به عنوان مثال:شیمی درمانی ،پیوند اعضا ،سزارین،تعویض مفصل که جمعا ۴ درصد تولید ناخالص جهانی را تشکیل میدهند که به شدت وابسته به آنتی بیوتیکها هستند.

منبع : shafajoo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آنتی بیوتیک ها و انتظار برای فاجعه ای بزرگ!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار