آمپول هپاتیت ( Hepatitis B Immunoglobulins )

مجموعه: دارو, داروهای شیمیایی تعداد بازدید: 587
آمپول هپاتیت ( Hepatitis B Immunoglobulins )

آمپول هپاتیت ( Hepatitis B Immunoglobulins )

در این مطلب میخواهیم در خصوص آمپلو هپاتیت صحبت کنیم . قبل از آن توضیحاتی را در خصوص هپتاتیت خواهیم داد . اصل ِ کلمه هپاتیت به معنی التهاب در کبد می باشد و ممکن است بنا به دلایل مختلفی این بیماری به فرد سرایت کند که بعضی از آنها قابل سرایت به افراد دیگر هستند و برخی دیگر مسری نمی باشند . این بیماری در ابتدا بصورت سرماخوردگی بروز پیدا میکند و گام های بعدی شکل خود را پیدا میکند و تا به این لحظه ۸ نوع هپتاتیت کشف شده است . با آمپول هپاتیت در مطلب زیر آشنا می شوید . . .

گروه دارویی :  Vaccins Immunoglobulins and Antisera

این فرآورده برای پیشگیری از بیماری هپاتیتB در موارد ذیل مصرف می شود: بعد از تماس تزریقی(سوزن تزریق یا تصادفی)، تماس غشاء مخاطی(ترشح تصادفی مایع)، تماس جنسی یا تماس خوراکی(استفاده از پیپت) با مواد HBsAg مثبت مثل خون، پلاسما یا سرم، در نوزادان متولد شده از مادران HBsAg مثبت، افراد در معرض خطر با عفونت هپاتیت B. تجویز ایمنوگلوبولین هپاتیت B قبل یا همراه واکسن هپاتیت B نه تنها با ایجاد پاسخ ایمنی فعال نسبت به واکسن تداخل ندارد، بلکه دستیابی سریع به سطوح لازم پادتن ضد هپاتیت را موجب می شود.

این فرآورده حاوی مقدار زیادی از آنتی بادی ضد آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B می باشد.

بعد از تزریق این فراورده، پادتن در عرض ۶-۱ روز ظاهر شده و ۲۱-۴ روز بعد به حداکثر مقدار خود می رسد. نیمه عمر متوسط پادتن بین ۲۵-۱۷ روز می باشد، ولی مصونیت برای ۲ ماه تداوم دارد. تجویز این فراورده بروز بیماری را ۷۵% کاهش می دهد و تجویز همزمان آن با واکسن هپاتیت B98% افراد را مصون می سازد.

۱ ) برای افراد با سابقه واکنشهای حساسیتی سیستمیک به علت تجویز ایمنوگلوبولین های انسانی، این فرآورده باید با احتیاط مصرف شود.
۲ ) احتمال انتقال بیماریهای ویروسی وجود دارد.

درد موضعی در محل تزریق، کهیر و آنژیوادم از عوارض جانبی عمده می باشند.

به دلیل تداخل اثر با واکسنهای ویروسی، تا ۳ ماه بعد از تزریق این نوع گلوبولین هپاتیت B، از تجویز واکسن های ویروسی باید امتناع کرد.

۱ ) به دلیل احتمال بروز واکنشهای شدید از تزریق داخل وریدی اجتناب شود. از راه داخل عضلانی و ترجیحاً در عضله ران یا دلتوئید تزریق شود. به علت احتمال خطر آسیب به عصب سیاتیک نباید در عضله سرینی تزریق کرد.
۲ ) برای بیماران تحت درمان با مهار کننده پروتئیناز آلفا یک واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B توصیه شده است. در صورت ناکافی بودن وقت برای تکمیل پاسخ ایمنی توسط واکسن، باید یک نویت ایمنوگلوبولین هپاتیت B تزریق شود.
۳ ) فراورده را باید در دمای ۸-۲درجه سانتی گراد نگهداری و از انجماد آن جلوگیری کرد.

مقدار توصیه شدهml/kg0/06می باشد و مقدار معمول برای بزرگسالان معادل ۵-۳ میلی لیتر است. مقدار مورد نیاز را باید بلافاصله (یا حداکثر در عرض ۷ روز) بعد از تماس از راه داخل عضلانی تزریق کرد. ۳-۲۸ روز بعد این تزریق را باید تکرار نمود.
پیشگیری در نوزادان متولد شده از مادران HBsAg مثبت : بلافاصله بعد از تولد ( یا حداکثر در عرض ۱۲ ساعت ) مقدار نیم میلی لیتر از دارو را باید در داخل عضله ران تزریق کرد. همچنین برای این نوزادان در طی روز بعد از تولد یک نوبت واکسن هپاتیتB تزریق شود. اگر در اولین نوبت تزریق واکسن تا ۳ ماهگی نوزاد تعویق افتاد ، تزریق نوبت دوم و سوم این فرآورده ( نیم میلی لیتر ) در سه ماهگی و ۶ ماهگی ضروری است .
افراد در معرض خطر با عفونت هپاتیت B : ایمنوگلوبولین هپاتیت B ( برای نوزادان نیم میلی لیتر و برای بزرگسالان ml/kg0/06 ) را همزمان یا یک ماه قبل از واکسن هپاتیت B باید تزریق کرد.

اشکال دارویی

Injection:0.5 1 & 5 ml vials

تولیدات  این دارو (نام های فارسی)

نام تجاری دارو :

آمپول هپاتیتیس بی ایمنوگلوبولین پی بهرینگ ۲۰۰ واحد ۵ میلی لیتر

آمپول هپاتیتیس بی ایمنوگلوبولین پی بهرینگ ۲۰۰ واحد ۱ میلی لیتر

ویال ونبیگ ۲۵۰۰واحد/۵۰میلی لیتر

آمپول ونبیگ ۵۰۰ واحد/۱۰میلی لیتر

آمپول ایمنو اچ بی اس ۱۸۰واحد/میلی لیتر

آمپول ایمیونو اچ بی اس ۵۴۰واحد/۳میلی لیتر

سرنگ آماده تزریق هایپر هپ بی اس/دی ۲۵۰میلی گرم/میلی لیتر

سرنگ آماده تزریق هایپر هپ بی اس/دی ۱۲۵۰میلی گرم/۵میلی لیتر

تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی)

نام تجاری دارو :

HEPATITIS B IMMUNOGLOBULIN P BEHRING Injection at least 200 IU,5 ml

HEPATITIS B IMMUNOGLOBULIN P BEHRING Injection at least 200 IU,1 ml

VENBIG Injection 2500 IU/50 ml

VENBIG Injection 500 IU/10 ml

IMMUNOHBS Injection 180 IU/ml

IMMUNOHBS Injection 540 IU/3ml

HYPER HEP B S/D Injection 250 mg/1ml(Syringe)

HYPER HEP B S/D Injection 1250 mg/5ml(Syringe)

منبع : pezeshketo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “آمپول هپاتیت ( Hepatitis B Immunoglobulins )”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار