آشنایی بیشتر با انسولین

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 439
آشنایی بیشتر با انسولین

آشنایی بیشتر با انسولین

شاید شما به بیماری دیابت مبتلا باشید ، و از هر کسی بهتر می دانید که پس از مبتلا شدن به این بیماری باید از انواع انسولین استفاده کنید . برای بیمارانی که به دیابت ها نوع ۱ و یا ۲ دچار هستند ، انواع و اقسام انسولین تجویز می شود . اطلاع از نوع انسولین و چگونگی کارایی هر یک از انها می تواند به سلامت نسبی شما کمک کند . در این طملب می خواهیم انواع انسولین ها را برای شما معرفی کنیم . . .

انسولین طولانی الاثر برای کنترل قند خون

اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع۲ که نیاز به انسولین دارند، درمان با یک بار تزریق انسولین طولانی الاثر در روز آغاز می شود (انسولین پایه). پرفسور Mccall  از دانشگاه ویرجینیا می گوید: انسولین پایه یا بازال انسولینی است که با دوز نسبتاٌ ثابتی تزریق می شود و هنگامیکه دوز صحیح آن برای هر بیمار مشخص گردید غالباٌ مقدار آن چندان تغییر نمی کند. این انسولین نیاز بیماران به انسولین را حتی وقتی چیزی نمی خورند برطرف می کند. با این حال، در طول زمان شما ممکن است متوجه شوید تزریق این انسولین برای کنترل قند خونتان کافی نیست. در این زمان پزشک درباره ی سایر گزینه ها با شما صحبت خواهد کرد، برای مثال انسولین bolus  یا انسولین کوتاه اثر، این انسولین انسولینی است که قبل از صرف وعده ی اصلی غذا (که بزرگترین وعده ی غذایی شما در طول روز باشد) تزریق می گردد. به این نوع درمان basal plus one  یا انسولین پایه بعلاوه ی یک می گویند.

گام بعدی در درمان با انسولین ممکن است استفاده از انسولین از قبل مخلوط شده یا pre mixed  باشد. پس از گذشت چند سال، برخی از افراد مبتلا به دیابت دچار کمبود شدید انسولین شده و ممکن است به انسولین برای صرف هر وعده ی غذایی متوسط یا بزرگ نیاز داشته باشند که این بستگی به ترکیب مواد موجود در غذای این افراد دارد.

دکتر Mccall  می گوید: انسولین از قبل مخلوط شده برای راحتی بیماران تجویز می گردد البته استفاده از انسولین از قبل مخلوط شده روش غیرانعطاف پذیری برای انسولین بولوس و بازال است این بدان معنا است که شما قادر به تنظیم دوز انسولین براساس مقدار غذایی که می خورید، نخواهید بود. انسولین از قبل مخلوط شده غالباٌ برای افرادی تجویز می گردد که بینایی ضعیفی داشته یا به دلیل آرتروز دست (ورم مفاصل دست) قادر به کشیدن دوز صحیح انسولین از بطری های انسولین نیستند.

برخی افراد ترجیح می دهند برای انتخاب دوز انسولین کوتاه اثر، آزادی عمل داشته باشند و مقدار آنرا براساس مقدار قندخونشان یا برای غذای خاصی که قصد دارند، بخورند و یا سایر فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهند و بر مقدار قندخونشان تأثیر می گذارد، تغییر دهند. اگر چه این روش ابتدا کار سختی بنظر می رسد اما دکتر Mccall  می گوید اکثر افراد در یادگیری تنظیم دوز انسولین کوتاه اثر مشکل کمی دارند و بزودی می آموزند که چگونه مقدار انسولین کوتاه اثر خود را با مقدار و نوع غذا و فعلیت بدنی خود تنظیم کنند.

نکته ی مهم مشورت منظم و دوره ای با پزشک برای تنظیم دوز انسولین و انتخاب بهترین نوع انسولین برای مدیریت قند خون است.

هنگامیکه نوع انسولین تغییر می کند روش درمان (دوز و ساعت تزریق) نیز تغییر خواهد کرد. برای مثال براساس تحقیقی که اخیراٌ در مجله ی pharmacotherapy  منتشر گردید هنگامیکه درمان از یک انسولین طولانی الاثر به نوع دیگری از انسولین تغییر می کند برخی از افراد برای کنترل قند خون خود در سطح قبلینیاز به افزایش دوز انسولین جدید به میزان ۳۳ درصد دارند.

دستورالعمل زیر شما را درباره ی انواع مختلف انسولین راهنمایی می کند:

– انسولین طولانی الاثر: این نوع انسولین یک بار در روز تزریق می شود و به مدیریت قندخون درتمام طول روز و شب کمک میکند این انسولین  ۶ تا ۱۰ ساعت پس از تزریق تأثیر خود را  نشان می دهد و اثراتش به مدت ۲۰ تا ۲۴ ساعت پس از تزریق باقی می ماند.

– انسولین کوتاه اثر: این نوع انسولین که غالباً به آن انسولین بولوس (bolus)گفته می شود انسولینی است که یک دوز  آن قبل از صرف غذا به منظور کنترل مقدار قندخون تزریق می شود. این انسولین در طی ۳۰ دقیقه وارد خون شده و اوج اثر آن ۲ تا ۳ ساعت پس از تزریق است  و به مدت ۳ تا ۶ ساعت تأثیر  آن دربدن باقی می ماند.

– انسولین از قبل مخلوط شده  یا Pre-mixed: این نوع از انسولین شامل مخلوطی از انسولین طولانی الاثر و کوتاه اثر است. دکتر Mccall می گوید: این نوع انسولین  گزینه ی خوبی برای افرادی است که شیوه ی زندگی و رژیم غذایی ثابتی دارندو نیاز به یک بار تزریق انسولین در طول روز دارند.

– انسولین متوسط الاثر: این نوع از انسولین  در طی ۲ تا ۴ ساعت پس از تزریق وارد خون شده و اوج اثر آن ۴ تا ۱۲ ساعت پس  از تزریق است و این اثر ۱۲ تا ۱۸ ساعت  دربدن  باقی است  (این نوع انسولین سریع تر از انسولین طولانی الاثر عمل می کند و مدت زمان تأثیر آن طولانی تر از انسولین کوتاه الاثر است به همین علت به آن متوسط الاثر می گویند ) .

– انسولین سریع الاثر: این نوع انسولین  عملکرد بسیار سریعی دارد و ۵ دقیقه پس از تزریق وارد خون می شود اوج اثر آن در حدود یک ساعت پس از تزریق است واثرات آن ۲ تا ۴ ساعت در بدن باقی می ماند. معمولاً در زمان صرف غذا تزریق می شود بنابراین  دوز آن با توجه به نوع و مقدار غذایی که می خورید و چگونگی تأثیر غذا بر مقدار قندخون تنظیم می شود.

بطور کلی سلامت شما ، اولویت های تنظیم  دارو و کنترل قند خون به شما  در تعیین نوع  و مقدار انسولینی که بهترین  گزینه ی درمانی برای شما  باشد، کمک  می کند. مشورت با پزشک مناسب ترین روش برای تعیین دوز و برنامه ی تزریق انسولین است.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی بیشتر با انسولین”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار