آرامش ذهن با این ۱۰ مورد

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 326
آرامش ذهن با این ۱۰ مورد

آرامش ذهن با این ۱۰ مورد

هر انسانی باید برای آرامش خود به دنبال چاره ای باشد . در علم پزشکی استراحت دادن به بدن یکی از ضروریاتی است که برای همه افراد در نظر گرفته است. شما از چه روشی برای استراحت دادن به خود و ذهن خو استفاده می کنید ؟ از ورزش کردن ، انجام بازی مختلف , گوش دادن به موسیقی بعنوان برخی از روش های آرامش ذهن یاد می کنند . سرگرمی های متفاوتی وجود دارد که می توانند به همه انسانها در این رابطه کمک کنند . ما در این بخش به ۱۰ مورد از عواملی که می تواند آرامش ذهن را تقویت کند می پردازیم.

۱٫ موسیقی

موسیقی ​​رایج ترین هنر شفابخش است.  گوش دادن و ساخت موسیقی به کاهش استرس و آرامش ذهن کمک میکند. مطالعات نشان داده اند که موسیقی درمانی اضطراب را کاهش می دهد، باعث افزایش سلامتی می شود، باعث کاهش درد می شود. محققان در دانشگاه استنفورد نیز  اثبات کردند که موسیقی ریتمیک  اثر درمانی برای  طیف وسیعی از  ناراحتی های عصبی دارد و کارکرد مغز را تغییر میدهد. موسیقی آرام سطح  هورمون استرس، کورتیزول، را کاهش میدهد و این به سلامتی ذهن و بدن کمک میکند. نواختن آلات موسیقی نیز تنش را از بین می برد، به ویژه، حالات مراقبه به امواج مغزی ارامش می دهد.

۲٫ باغبانی

باغبانی یک سرگرمی است که  استرس را از بین می برد.  کار در طبیعت یک تجربه لذت بخش است که روح را آرام می کند. بوی گیاهان، نسیم و نور خورشید، همه به آرام کردن ذهن کمک کرده خلق و خوی  را بهبود میدهد. به علاوه،  وظایف باغبانی ذهن را تسکین میدهد. دانشمندان نشان دادند که باکتری های موجود در خاک به تولیدسروتونین مغز کمک میکند که مانند یک داروی ضد افسردگی کار میکند . محققان بر این باورند که باکتری های موجود در خاک می تواند موجب افزایش  یادگیری، شود. باغبانی همچنین به سلامت جسمی با فعالیت هایی نظیر حفر، کاشت، علف هرز کشیدن و برداشت تقویت استخوان ها و ماهیچه ها کمک میکند.

۳٫ نقاشی

همانطور که یوهان ولفگانگ فون گوته می گوید، “هیچ رستگاری بهتر از  هنر وجود ندارد.” نقاشی می تواند یک راه زیبا و آرامش بخش برای آرام کردن ذهن باشد.رنگ های مختلف دارای سطوح مختلف انرژی و روحیه شما را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار  میدهد.  به عنوان مثال،آبی با آرامش همراه است، بنفش با خلاقیت و مراقبه، سبز با طراوت، زرد با خوش بینی، نارنجی با نشاط،  رنگ قرمز با عشق، و غیره. این سرگرمی در واقع، مسکن استرس  است خلاق بودن ذهن تنش و خشم را از بین می برد.همچنین می توانید نقاشی مراقبه را امتحان کنید. فقط یک دقیقه در افکار و احساسات خود تامل کنید.

۴٫ کارهای هنری

کارهای دستی ، مانند خیاطی، بافندگی،  طیف گسترده ای از پروژه های خانگی است،که  از سرگرمی جالب است که  ذهن را فعال نگه می دارد مشغول کردن ذهن  یک آیتم خاص یا الگوی تمرکز و در نتیجه چیزهایی که استرس فراموش می شود. همچنین نا امیدی را از ذهن دور میکند.مطالعات نشان می دهد که گر چه هنر می تواند به عنوان یک داروی ضد افسردگی باشد حتی از پیری مغز هم پیشگیری میکند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در مجله انگلیسی کاردرمانی، نشان داده شد که ۸۱٫۵٪ از شرکت کنندگان بعد از بافندگی احساس افسردگی آنها کاملا از بین رفته است.بافندگی سیستم عصبی پاراسمپاتیک  را فعال میکند  کار دستی با تمام اعضای خانواده و صرف وقت، برای کارهای دست ساز  احساس مثبت در مورد خود و توانایی های خود  در نتیجه افزایش عزت نفس را بوجود می آورد.

۵٫ عکاسی

عکاسی یکی دیگر از سرگرمی  های خلاقانه  است که دنیا را از طریق لنز یک عکاس می تواند با تعمق بیشتری ببیند واقعیت این است که تمرکز  و پیدا کردن زیبایی هنر عکاسی کاملا آرامش بخش و رضایت بخش است. به علاوه،  زندگی را با چشم اندازهای مثبت می بیند.

۶٫ خواندن و نوشتن

خواندن و نوشتن سرگرمی  است که  انسان را آرام میکند. مطالعه انجام شده در دانشگاه ساسکس نشان داد که خواندن می تواند بهترین راه برای استراحت  ذهن باشد. خواندن روزنامه یا کتاب، حتی برای فقط ۶ دقیقه، می تواند سطح استرس را تا ۶۸٪. کاهش دهد و  این به کاهش ضربان قلب و رفع تنش عضلانی کمک میکند.
نوشتن احساسات و واکنش ها نسبت به زندگی می تواند افکار را روشن و استرس را کم کند.

۷٫ آشپزی

هر چند پخت و پز می تواند یک کار مشکل و خسته کننده برای برخیها باشد، ولی  سرگرمی لذت بخشی است که استرس را از بین می برد. این تقریبا به عنوان یک درمان برای روشن شدن ذهن  و به عنوان یک  کار خلاقانه است. علاوه بر این  تجربه آشپزی حسی خوبی به انسان دست میدهد، عطر و بو، طعم، لذت بصری بسیار سرگرم کننده است.

۸٫ نگهداری از حیوان خانگی

نوازش سگ و یا داشتن گربه  می تواند  آرامش بخش طبیعی باشد. تحقیقات نشان می دهد که زندگی با حیوانات خانگی  می تواند فواید سلامتی مختلف، از جمله کاهش استرس، بهبود خلق و خوی ، کاهش فشار خون بالا و کاهش سطح تری گلیسرید و کلسترول فراهم  کند. مطالعات نشان داده اند که بیماران حمله قلبی که  حیوانات خانگی دارند از آنهایی که ندارند عمر بیشتری میکنند.نگه داشتن یک حیوان خانگی، یک سرگرمی است. مسئولیت بی قید و شرط  حیوان خانگی مورد علاقه نژادهای مختلف سگ، گربه، پرندگان، ماهی ها، خرگوش، موش خرماها و خوکچه هندی برخی از حیوانات خانگی محبوب است که انسانها در خانه نگهداری میکنند.

۹٫ رقص

رقص نوعی دیگر از هنر و خلاقیت مبتنی بر جنبش است رقص به بدن جان و روح میبخشد و ذهن را باز میکند. به ویژه، تای چی چوان، یک رقص آرام است که ترکیبی از  ساختار حرکاتی، تنفس عمیق و تمدد اعصاب است که  به آرامش ذهن کمک میکند همچنین محققان سوئدی دریافتند که   ، دو بار  رقص به مدت ۸ ماه در هفته، به دختران نوجوان  درمبارزه با استرس، اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات درونی  کمک می کند و  سلامتی و ا فزایش خلق و خو را بهتر میکند همچنین وضعیت قلب و ریه را بهبود بخشیده واعتماد به نفس  را زیاد میکند.

۱۰٫ دوچرخه سواری

دوچرخه سواری بسیارهیجان انگیز است.  شامل حرکت های تکراری ،است. دوچرخه سواری  ذهن  را تحریک کرده و باعث  تعامل با محیط اطراف  و راههای مختلف را کشف میکند. یکی دیگر از مزایای  آن این است که بدن را فعال نگه میدارد در نتیجه  ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت و ورم مفاصل کاهش میابد.
هرچند که مشکلات هیجانی به بار می آورد ولی وسیله ای برای  فرار از واقعیت است. در عوض، به عنوان یک ابزار برای استراحت ذهن  و افزایش اعتماد به نفس، و یادگیری مهارت جدید است.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آرامش ذهن با این ۱۰ مورد”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار